VM i Vinter – is – svømning 2014 er slut – her er de danske resultater:

Torsdag den 20. marts 2014:
Endurance 450 m
Mette BL Thomsen kl. 14, heat 7, bane 9 – gennemført, sluttid: 11:00:30 – bronzevinder i aldersgruppen 50-59 år. Nummer 16 ud af 36 tilmeldte kvinder – hvoraf 27 gennemførte. Uofficiel Danmarksmester og første dansker, der har gennemført distancen

Seals and Polar bear – 25 m breaststroke – uden tidstagning
Lars Faczinek-Beckmann kl. 17:50, heat 19, bane 3 – gennemført
Marion Gisela Bruun Pedersen kl. 17:53, heat 20, bane 2 – gennemført
Anita Daugaard Pedersen kl. 17:53, heat 20, bane 4 – gennemført

Breaststroke 50 m uden officiel tidstagning
Ingelise Arnsbjerg
, 17:56 heat 21 – gennemført, sluttid 55:87
Helle Barker. 17:56 heat 21 – gennemført 1:07.13

Fredag den 21. marts 2014:
Seals and Polar bear – 25 m breaststroke – uden tidstagning
Isabelle Clivaz-Nielsen
kl. 10.51 bane 3 – gennemført

Breaststroke 25 m
Ella Grimm
kl. 10:39, heat 14, bane 3 – gennemført, sluttid 30:13 sek. nr. 11 ud af 33 i sin aldersgruppe – nr. 8 af 14 danske kvinder i alle aldre.
Hanne Dybro kl. 11:15, heat 26, bane 9 – gennemført, sluttid 33:23 sek., nr. 11 22 ud af 45 i sin aldersgruppe – nr. 12 af 14 danske kvinder i alle aldre.
Marion Bruun Pedersen kl. 11:54, heat 39, bane 2 – gennemført, sluttid 27:58 sek., nr. 16 ud af 55 i sin aldersgruppe – nr. 4 af 14 danske kvinder i alle aldre.
Isabelle Clivaz-Nielsen kl. 11:54, heat 39, bane 6 – gennemført, sluttid 33:87 sek., nr. 42 ud af 55 i sin aldersgruppe – nr. 13 af 14 danske kvinder i alle aldre.
Ann Dasseville kl. 11:54, heat 39, bane 7 – gennemført, sluttid 44:21 sek., nr. 54 ud af 55 i sin aldersgruppe – nr. 14 af 14 danske kvinder i alle aldre.
Kirsten Hald Boldreel kl. 11:57, heat 40, bane 3 – gennemført, sluttid 27:78 sek., nr. 19 ud af 55 i sin aldersgruppe – nr. 5 af 14 danske kvinder i alle aldre.
Connie Nissen kl. 12:09 heat 44, bane 1 – gennemført, sluttid 31:19 sek., nr. 33 ud af 55 i sin aldersgruppe – nr. 10 af 14 danske kvinder i alle aldre.
Gitte Pedersen kl. 12:09, heat 44, bane 5 – gennemført, sluttid 27:05 sek., nr. 14 ud af 55 i sin aldersgruppe – nr. 3 af 14 danske kvinder i alle aldre.
Ingelise Arnsbjerg kl. 12:42, heat 55, bane 2 – gennemført, sluttid 26:21 sek., nr. 17 ud af 67 i sin aldersgruppe – nr. 2 af 14 danske kvinder i alle aldre.
Helle Barker kl. 12:42, heat 55, bane 4 – gennemført, sluttid 29:13, nr. 30 ud af 67 i sin aldersgruppe – nr. 6 af 14 danske kvinder i alle aldre.
Lotte Klarskov kl. 12:42, heat 58 bane 5 – gennemført, sluttid 30:32 sek., nr. 35 ud af 67 i sin aldersgruppe – nr. 9 af 14 danske kvinder i alle aldre.
Mette BL Thomsen kl. 13:03, heat 62, bane 1 – gennemført, sluttid 25:35, nr. 13 ud af 67 i sin aldersgruppe – nr. 1 af 14 danske kvinder i alle aldre.
Tania Elisabeth Cortes kl. 13.21, heat 68, bane 3 – gennemført, sluttid 31:74, nr. 35 ud af 39 i sin aldersgruppe – nr. 11 af 14 danske kvinder i alle aldre.
Sinne Lundgaard kl. 13:27, heat 70, bane 1 – gennemført, sluttid 29:34 sek,, nr. 27 ud af 39 i sin aldersgruppe – nr. af 14 danske kvinder i alle aldre.
Dan Pedersen kl. 14:27, heat 90, bane 4 – gennemført, sluttid 16:60 sek., nr. 5 ud af 48 i sin aldersgruppe – nr. 1 af 1 danske mænd i alle aldre.

Lørdag den 22. marts 2014:
Freestyle 25 m
Stephan Wessels
kl. 10:12, heat 5, bane 8 – gennemført, sluttid 17:96 sek., nr. 4 ud af 16 i sin aldersgruppe – nr. 1 af 3 danske mænd i alle aldre.
Ella Grimm kl. 10:15, heat 6, bane 6 –  gennemført, sluttid 28:86 sek., nr. 9 ud af 1 i sin aldersgruppe – nr. 3 af 3 danske kvinder i alle aldre.
Lars Bülow – kl. 11:00, heat 21, bane 5 – gennemført, sluttid 19:40 sek., nr. 18 ud af 24 i sin aldersgruppe – nr.  2 ud af 3 danske mænd i alle aldre.
Andy Pandey kl. 11:03, heat 22, bane 8 – gennemført, sluttid 20:24 sek., nr. 22 ud af 32 i sin aldersgruppe – nr. 3  af 3 danske mænd i alle aldre.
Mette BL Thomsen kl. 11:21, heat 28, bane 6 – gennemført, sluttid 19:34, nr. 10 af 34 sin aldersgruppe – nr. 1 af 3 danske kvinder i alle aldre.
Sinne Lundgaard kl. 11:36, heat 33, bane 6 – gennemført, sluttid 26:79 sek., nr. 15 ud af 17 i sin aldersgruppe – nr. 2 af 3 danske kvinder i alle aldre.

Freestyle 50 m
Andy Pandey
kl. 14:10, heat 16, bane 2 – gennemført, sluttid 56:61 sek., nr. 26 ud af 26 i sin aldersgruppe – nr. 1 af 1 danske mænd i alle aldre.
Mette BL Thomsen kl. 14:26, heat 20, bane 2 – gennemført, sluttid 45:91 sek., nr. 11 ud af 22 i sin aldersgruppe – nr. 1 af 3 danske kvinder i alle aldre.
Sinne Lundgaard kl. 14:42, heat 24, bane 7 – gennemført, sluttid 1:03:97 sek., nr. 12 ud af 13 i sin aldersgruppe – nr. 3 af 3 danske kvinder i alle aldre.
Tania Elisabeth Cortes kl. 14:46, heat 25, bane 8 – gennemført, sluttid 1:00:37 sek., nr. 10 ud af 13 i sin aldersgruppe – nr. 2 af 3 danske kvinder i alle aldre.

Seals and Polar bear – 50 m freestyle – uden officiel tidstagning
Isabelle Clivaz-Nielsen
kl. 16:14, bane 5 – gennemført, sluttid 1:14 sek.

Søndag den 23. marts 2014
Stafet 4 x 25 m breaststroke Aldersgruppe R2  (Blandet hold)

Nøddebo vikingerne 2
Michael Mos
– 20.88 sek.
Helle Barker – 29.09 sek.
Elisabeth Torp – 29.84 sek.
Kirsten hald Boldreel – 26.99 sek.
kl. 10:00, gennemført, sluttid 1:46.79 sek., nr. 15 ud af 20 i aldersgruppen R2 – nr. 2 af 4 danske deltagende hold.

Stafet 4 x 25 m breaststroke Aldersgruppe R3 
 (Blandet hold)

Nøddebo vikingerne 1
Stephan Wessels 
– 25.31 sek.
Ingelise Arnsbjerg– 25.52 sek.
Gitte Pedersen – 27.47 sek.
Charlotte Madsen – 28.37 sek.
kl. 10:10, gennemført, sluttid 1:46.67 sek., nr. 13 ud af 20 i aldersgruppen R3 – nr. 1 af 4 danske deltagende hold.

Nøddebo vikingerne 3
Andy Pandy – 31.99 sek.
Hanne Dybro  – 33.79 sek.
Connie Nissen – 31.25 sek.
Lotte Klarskov– 25.83 sek.
kl. 10:10, gennemført, sluttid 2:02,86 sek., nr. 17 ud af 20 i aldersgruppen R3 – nr. 4 af 4 danske deltagende hold.

Danish Team 1
Sinne Lundgaard – 30.03 sek.
Timm M.  – 22.38 sek.
Isabelle Clivaz- Nielsen – 35.42 sek.
Mette BL Thomsen – 23.58 sek.
kl. 10:18, gennemført, sluttid 1:51.41 sek., nr. 15 ud af 20 i aldersgruppen R3 – nr. 3 af 4 danske deltagende hold.

Stafet 4 x 25 m freestyle
(Blandet hold)

Danish Team 2

Tania Elisabeth Cortes -26.49 sek.
Gitte Pedersen -28.94 sek.
Lars Bülow – 19.55 sek.
Mette BL Thomsen – 20.18 sek.
kl. 11:30, gennemført, sluttid 1:35,16 sek., nr. 15 ud af 17 i aldersgruppen Inter2 – nr. 1 af 1 dansk deltagende hold.

YES – Det er super godt gået – et STORT tillykke til alle

– På forhåbentligt gensyn til endnu flere vintersvømmere 2016 i VM i Rusland – Sibirien !!

Se den officielle resultatliste her

Se de officielle regler for deltagelse her